Jak správně tapetovat

10. 3. 2019
moderní tapeta

Tapetu už asi každý z nás někdy v životě viděl. Je to pruh papíru nebo jiného materiálu smotaný do role, aby se nepomačkal. K němu patří lepidlo, kterým se připevňuje na zeď. Samozřejmě existují i výjimky, jako jsou samolepicí tapety, ty už na zadní straně mají vrstvu lepidla, stačí jen sejmout podkladový papír a přitisknout je na určené místo. Způsob aplikace tedy závisí na druhu tapety, ovšem nepředbíhejme, nejprve je třeba vybrat místo, kam budeme chtít tapetu umístit.

Jakou vybrat 


Tapety se obecně dají nalepit do kterékoli místnosti, nedoporučují se koupelny, protože jsou vlhké a vlhkost tapetám nesvědčí. Stejně tak není úplně nejlepší lepit tapetu do blízkosti krbu, zde jsou totiž velké výkyvy teplot, které by mohly způsobit odlepování tapety. Jakmile tedy máte vymyšleno, kam byste chtěli tapetu umístit, nastal správný čas pro výběr vhodného typu tapety. Ty se vyrábí z papíru, vliesu nebo vinylu. Papírové se velmi dobře hodí do dětských pokojů, vliesové tapety skvěle vyniknou v ložnici i obývacím pokoji. Díky své vyšší odolnosti se vinylové nejlépe hodí do kuchyně. Jakmile vyberete materiál, zvolte vhodný vzor, ten může být opakující se nebo může tapeta tvořit jeden velký obraz. 

Jak postupovat při lepení


Máte-li tedy vybranou tapetu, můžeme se pustit do samotného tapetování. Nejprve je třeba zkontrolovat, že máme správnou tapetu a k ní vhodné lepidlo v odpovídajícím množství, bylo by nemilé v polovině tapetování zjistit, že došlo lepidlo. Nyní je ten správný čas pro přípravu podkladu. Plocha, na kterou se chystáme lepit tapetu, musí být rovná, zbavená všech nečistot a suchá. Nyní záleží na typu tapety, u papírové rozvineme pás tapety, naneseme na něj lepidlo, necháme provlhnout a poté lepíme na zeď, u vliesové naneseme lepidlo na zeď a přikládáme suchou tapetu. V každém případě je třeba tapetu dobře přitlačit a uhladit, abychom se zbavili nevzhledných vzduchových bublin a docílili dokonalého efektu.

Nejnovější články