Přestavujeme podkroví na byt

30. 6. 2018
Přestavujeme podkroví na byt
Máte volné prostory v podkroví a uvažujete, že byste v nich zbudovali nový byt? Samozřejmě to jde, dokonce jsou podkrovní byty jedny z nejlukrativnějších, protože jsou většinou řešeny zvláštně, jedinečně a zajímavě.

Zda se přestavba podkroví na byt vyplatí, závisí do jisté míry na dispozicích těchto prostor. Je třeba držet se určitých architektonických zásad. Úpravou podkroví na obytné prostory změníte nejen vzhled, ale zasahujete ve valné většině případů také do statiky domu a nosných prvků, což je třeba prodiskutovat s odborníky. Potom už stačí sehnat si stavební povolení a můžete se pustit do práce.

Při přestavbě podkroví je třeba dodržovat některá pravidla. Existují v každém domě pevně dané prvky, se kterými nepohnete. Patří mezi ně zejména komín, schodiště nebo větrací šachty. Je proto třeba s nimi v návrhu počítat a zakomponovat je do nového interiéru tak, aby tam patřily. Chcete-li prostor bytu zvětšit, lze toho dosáhnout hned několika osvědčenými způsoby. Užitková plocha bytu se zvětší, pokud zvýšíte nadezdívku nebo sklon střechy. Obecně lze nejlépe využít prostory pod střechou se sklonem 45 stupňů. Jinou možností jsou velkoplošné vikýře ve střeše.

Jakmile vyřešíte otázku prostoru, je třeba se soustředit na další naléhavou záležitost. V podkroví dělá často potíže teplo, v létě se prostory pod střechou nadměrně vyhřívají, v zimě zase mají snahu promrzat, to je třeba eliminovat a dosáhnout v podkrovním interiéru alespoň přibližně stabilní teploty. Řešením je zateplení střechy, čímž zabráníte nadměrnému podchlazování i přehřívání podkroví. Potom přicházejí na řadu příčky mezi jednotlivými pokoji, podlahy, schodiště a energie. Není-li zde zavedena elektřina ani voda, bude třeba to napravit. Zbývají ještě také podhledy, omítky a povrchová úprava a můžete se začít věnovat vybavení a nábytku.

Nejnovější články